Para Birimi

Sistemde şu an kayıtlı bulunan tüm para cinsleri aşağıda sıralanmaktadır:

Argentine Peso (ARS)
Australian Dollar (AUD)
Brazilian Real (BRL)
Bulgarian Lev (BGN)
Canadian Dollar (CAD)
Chinese Yuan (CNY)
Czech Koruna (CZK)
Danish Krone (DKK)
Euro (EUR)
Guatemalan Quetzal (GTQ)
Hong Kong Dollar (HKD)
Hungarian Forint (HUF)
Indian Rupee (INR)
Indonesian Rupiah (IDR)
Israeli New Shekel (ILS)
Japanese Yen (JPY)
Macau Pataca (MOP)
Malaysian Ringgit (MYR)
Mexican Peso (MXN)
New Zealand Dollar (NZD)
Norwegian Kroner (NOK)
Philippine Peso (PHP)
Polish Zloty (PLN)
Pound Sterling (GBP)
Romanian New Lei (RON)
Russian Rouble (RUB)
Serbian Dinar (RSD)
Singapore Dollar (SGD)
South African Rand (ZAR)
South Korean Won (KRW)
Swedish Krona (SEK)
Swiss Franc (CHF)
Taiwan New Dollar (TWD)
Thai Baht (THB)
Turkish Lira (TRY)
Ukraine Hryvnia (UAH)
US Dollar (USD)

Fiyatlar, bu para cinsleri arasında her saat başı güncellenen ve XE.com sitesinden çekilen güncel kurlarla çevrilmektedir. Üç kur tercihi bulunmaktadır:

 • Viewing Currency (Görüntülenen Kur) - Sitedeki fiyatların gösterileceği kur.
 • Store Currency - (Dükkan Kuru) Satıcının dükkanı için kullandığı kur.
 • Wanted List Currency - (İstek Listesi Kuru) İstek listenizdeki ürünler için kullanılacak kur.
Görüntülenen Kur:
Sitede görüntülenen tüm para birimleri varsayılan olarak kullanıcıların yerel para birimleri olarak belirlenmiştir - kayıtlı kullanıcıların eklediği adresin bulunduğu ülke veya kayıtlı olmayan kullanıcıların siteye erişmekte olduğu IP adresinin bulunduğu ülke. Sitede görüntülenen para birimlerini MyBricklink altındaki My Settings (Tercihlerim) bölümünden değiştirebilirsiniz.

Tüm satıcılar USD veya EUR gibi büyük para birimlerini kabul etmeyebilir veya bazı para birimleri yalnızca bazı satıcılar kabul edilebilirler.

Sipariş verilmeden önce site üzerinde gösterilen çevrilmiş fiyatlar yaklaşık olarak görüntülenmekte ve 2 ondalığa yuvarlanmaktadır. Çevrilen fiyatların önünde bulunan "~" ibaresi fiyatların yaklaşık olduğunu ifade etmektedir. Nihai olarak çevrilen fiyatlar 15 ondalığa kadar devam edebilmektedir.

Sipariş verme (checkout) aşamasında satıcının kabul ettiği tüm para birimlerine çevrilmiş toplam tutarlar gösterilmektedir.

Fiyat rehberindeki fiyatlar varsayılan olarak alıcıların kendi para birimlerinde gösterilmektedir. Satıcılar için, kendi dükkanlarının temel para birimiyle gösterilir. Satışta bulunan ürünler sistemde kayıtılı bulunan en güncel kur üzerinden diğer para birimlerine çevrilmektedir. Son 6 aya yönelik fiyatlar ise en son verilen siparişin kurlarını göstermektedir.

Kurlar, alıcılar alışveriş sepetlerine ürün ekledikten sonra ve sipariş vermeden önce değişebilirler.

Dükkan Kuru:
Satıcılar kabul ettikleri ve dükkanlarındaki varsayılan para birimlerini yukarıdaki herhangi bir para birimi ile değiştirmek için Store Settings (Dükkan Tercihleri) sekmesini kullanabilirler.

 • Siparişler - Her sipariş yalnızca tek bir kur ile ve siparişin en son verilen parçasındaki kur ile çevrilir. Mevcut bir siparişe yeni ürünler eklenirken, toplam tutar siparişe son eklenen ürünler esnasındaki kur ile çevrilir. Tüm sipariş fiyatları önce satıcının temel para birimi ile hesaplanır ve toplam tutar alıcının ödemeyi tercih ettiği kura ayrıca çevrilir. Toplam tutar, temel toplam tutarın en son eklenen sipariş parçasındaki kurla çevrilmesiyle oluşturulur. Bir siparişte üç farklı para birimi hanesi bulunmaktadır:

  • Temel Para Birimi - Sipariş verildiğinde dükkan fiyatlarının listelenmekte olduğu para birimidir. Çevrilmiş toplam tutar haricindeki tüm sipariş fiyatları temel para birimi ile hesaplanır.

  • Ödeme Para Birimi - Bu para birimi, alıcının siparişini verirken ödemeyi tercih ettiği para birimidir. Satıcılar 1 Şubat 2010 ve sonrasında verilen siparişler için bu para birimini Orders Received (Alınan Siparişler) sayfasından değiştirebilirler. Bunun için öncelikle Order Settings (Sipariş Tercihleri) sayfasından para birimi sütununun aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Çevrilen toplam tutar, verilen son sipariş parçası zamanındaki kur ile yeni para birimine yeniden hesaplanacaktır.

  • Görüntülenen Para Birimi - Ödeme para birimi ile aynı para birimidir. Sitedeki tüm fiyatların USD olduğu dönemdeki çevirilerin yapılabilmesi için oluşturulması gerekli olmuştur.

 • Kargo Maliyetleri ve Diğer Ücretler - Kargo maliyetleri, sigorta, ek masraflar ve iadeler, satıcının temel para birimiyle girilir ve alıcının ödeme tercih ettiği para birimini en son verilen sipariş parçası zamandaki kur ile çevrilir.

 • Kuponlar - Kuponlar satıcının temel para birimiyle verilir ve kullanılır.

 • BrickStore ve Peeron.com - Brickstore yazılımı ve Peeron Associated Stores programı henüz çoklu para birimlerini desteklememektedir. Brickstore tarafından indirilen fiyat rehberi yalnızca USD fiyatları içermektedir.

 • Ücretler - Bricklink'e ödenen tüm ücretler USD olarak hesaplanmaktadır. Sistem bu ücretleri hesaplarken sipariş verilen en son parça esnasında geçerli olan kuru kullanmaktadır. Bir siparişe ekleme yapılduğında, ücretler en son ekleme esnasındaki kurla yeniden hesaplanmaktadır.
İstek Listesi Kuru:
Wanted List Settings (İstek Listesi Tercihleri) sekmesinde istek listenizde azami fiyatların hangi para birimiyle görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Sistem istek listenizdeki azami fiyatı, dükkanlardaki fiyatlarla karşılaştırırken tüm fiyatları USD'ye çevirecektir.