Diğer Dillerde Resmi Olmayan Yardım: Yardım Türkçe / Yardım Merkezi: Dükkan

Ödeme Yöntemleri

Ödeme Yöntemleri

Bricklink'te birçok ödeme yöntemi ve iki ödeme şekli düzenlemiştir: Site İçerisinde (Onsite) ve Site Dışında (Offsite). Satıcılar bu yöntemlerden/şekillerden hangilerini kullanacaklarını satış bölümündeki Dükkan Ayarları kısmından seçebilirler. Seçilen tüm yöntemler alışverişi tamamlama aşamasında alıcılara sunulacaktır.

Site İçerisinde Ödeme

Site içerisinde ödeme yöntemi, satıcılar fatura gönderdikten sonra alıcılara Bricklink'ten ayrılmadan ödeme yapma imkanı sağlayan bir yöntemdir. Alıcılar ödeme düğmesini (Pay) My Orders Placed (Verilen Siparişler), Order Details (Sipariş Ayrıntıları) veya My Messages (Mesajlarım) bölümünde görüntüleyebilecektir. Yapılan ödemeler doğrudan satıcının hesabına aktarılacaktır.Desteklene Ödeme Yöntemleri

 • PayPal - Çevrimiçi ödeme hizmeti. Eğer Site İçerisinde ve Site Dışında ödeme seçeneklerinin ikisi için de seçilmişse, alışverişi tamamlama aşamasında iki farklı seçenek olarak gösterilip, iki farklı ödeme yöntemi olarak değerlendirilecektir.
 • Satıcılara Visa, MasterCard, AmericanExpress, Discover, Diners Club ve JCB gibi büyük kredi/banka kartlarını kullanma imkanı sağlayan çevrimiçi ödeme hizmeti.

Site İçerisinde Ödeme Yöntemlerini Etkin Hale Getirme

18 Kasım 2015 tarihinde veya öncesinde açılmış olan dükkanlarda Site İçerisinde Ödeme seçeneği varsayılan olarak etkin haldedir. Bu tarihten önce açılmış olan dükkanlar için, satıcılar kendi Stripe ve/veya PayPal hesaplarını My Accepted Payment Methods page (Kabul Ettiğim Ödeme Yöntemleri) sayfasında bulunan Site İçerisinde Ödeme (Onsite Payment) tercihlerinden ekleyebilirler.

Micropayments

Eğer bir Micropayments hesabınız varsa, hesabınızda belirlenmiş kesintilere eşit veya onlardan daha düşük miktardaki ödemeleri tahsil edebilirsiniz. Bricklink üzerinde Micropayments kullanmak için, öncelikle Site İçerisinde Ödeme tercihlerinden PayPal hesabınızı etkin hale getirip Micropayments hesabınızı bağlamanız gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek için Micropayments uyumlu ve ayrı bir PayPal hesabına sahip olmanız gerekecektir.

Lütfen Bricklink'in Micropayments hesabınızla ilgili olabilecek kur çeviri sorunları, hatalı kesintiler, PayPal kullanım sözleşmesinin değişikliği vb. sorunlardan sorumlu olmadığını unutmayınız. Daha isabetli bir ödeme seviyesi yöntem belirlemek için Bricklink ülkenizdeki PayPal kullanım sözleşmesini düzenli biçimde takip etmenizi tavsiye etmektedir.

Micropayments kabul etmek için "Paypal Onsite Payment" (PayPal ile Site İçerisinde Ödeme) sayfasında “Add a Micropayments account” (Micropayments Hesabı Ekle) düğmesine basmanız gerekmektedir. Bu düğmeye basıldığında yeni bir sekme açılacak ve Micropayments hesap bilgilerinizi girmeniz mümkün olacaktır. PayPal e-posta adresinizi yazın ve Micropayments hesabınızdaki tam ismi girin. Başarılı biçimde bağlandıktan sonra yurtiçi ve yurtdışı siparişleriniz için ödeme seviyesi belirlemeniz gerekmektedir. (ABD'deki satıcılar için bu tutar varsayılan olarak 11.90 USD olacaktır.) Her bir ülke için ödeme seviyesi belirleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Ödeme seviyesi için kullanılacak olan para birimi, dükkanınız için seçtiğiniz para birimi olacaktır.

Ülke bilgilerinizi değiştirmeniz, ödeme seviyesi bilgilerini de değiştirecektir. Ülkenizi değiştirdiğinizde, ödeme seviyelerinizi de değiştirdiğinizden emin olun.


Site Dışında Ödeme
Site dışında ödeme yöntemleri 8 Haziran 2017 tarihi itibariyle yeni satıcılar için mümkün değildir. Ancak New Seller Verification (Yeni Satıcı Doğrulama) sırasında veya sonrasında Help Desk (Yardım Masası) ile iletişime geçerek IBAN ile ödeme yapılması için özel izin talep edebilirsiniz.
***Her yeni satıcının, IBAN izni alabilmesi için en az bir adet Site İçerisinde Ödeme Yöntemi belirlemesi zorunludur.***

Bricklink'te 8 Haziran 2017 tarihinden önce oluşturulan dükkanlarda çeşitli Site Dışında Ödeme Yöntemleri bulunmaktadır. Bricklink aşağıda listenen bu Site Dışında Ödeme Yöntemleri için herhangi bir destek sağlamamaktadır. Site Dışında Ödeme Yöntemleri için her türlü sorumluluk alıcı ve satıcılar arasında bulunmaktadır.

Desteklenen Ödeme Yöntemleri

 • American Express - Doğrudan satıcı tarafından kabul edilen bir kredi kartı
 • Banka transferleri - bankalara arası, doğrudan bankalara yapılan transferler
 • Cash (no COD) - Sipariş postalanmadan önce gönderilen nakit para, doğrudan satıcıya posta ile para gönderilir
 • Cashiers Checks - Bankalar tarafından düzenlenen çekler, satıcıya postlanır
 • COD (Cash On Delivery) - Ürün elinize ulaştığı zaman postacıya ödeme yaparsınız
 • Discover - Doğrudan satıcı tarafından kabul edilen bir kredi kartı
 • Google Checkout
 • IBAN - Yalnızca Avrupa bankaları arasında yapılabilen bir havale türü
 • Money Orders - Doğrudan satıcıya postalanan bir tür çek
 • MoneyBookers.com - Çevirimiçi ödeme hizmeti
 • MoneyGram.com - Çevirimiçi ödeme hizmeti
 • Nochex.com - Çevirimiçi ödeme hizmeti
 • Paymate.com.au - Yalnızca Avustralya'da kabul edilen çevrimiçi kredi kartı ödemesi
 • Paypal.com - Çevrimiçi ödeme hizmeti
 • Serve (eskiden Revolution Money Exchange olarak adlandırılan) - Çevrimiçi ödeme hizmeti
 • Kişisel çekler - Doğrudan satıcıya postalanan kendi hesabınızdan yazdığınız çekler
 • USPS Money Orders - Amerikan posta hizmetleri tarafından düzenlenip yine onlarda bozdurulabilen bir tür çek
 • Visa/Mastercard - Doğrudan satıcı tarafından kabul edilen kredi kartları
 • <a href="http://www.westernunion.com/ ">Western Union Money Transfers - Para havale hizmeti

Bu hizmetlerin kısa açıklamaları aşağıda sunulmaktadır:

 • Çevrimiçi ödeme hizmetleri - Hesaplar arasında para havalesini sağlar. Aynı hizmet sağlayıcısında hem satıcının hem de alıcının hesabının olmasını gerektirir. Bir çoğu hesaplara para eklemek için kredi kartlarını kabul eder.
 • Çevrimiçi money order hizmetleri - Satıcıya money order çekleri göndermek için kullanılan hizmetler. Bir çoğu hesaplara para eklemek için kredi kartlarını kabul eder.
 • Kredi kartları - Doğrudan satıcı tarafıdan kabul edilir. SAtıcıya kredi kartı numaranızı verirsiniz ve satıcı işlemi tamamlar.
 • Postalanan ödemeler - Posta ile gönderdiğiniz nakit para ve çekleri içerir. Siparişinizin size postalanması için önce sizin gönderdiğiniz para satıcıya ulaşmalıdır.
 • COD (Cash on Delivery) - Ürün postalandıktan sonra kabul edilen tek ödeme yöntemidir. Postanız kapınıza geldiğinde postacıya ödeme yaparsınız, onlar da bu ücreti satıcıya iletirler.
 • Çevrimiçi ödeme hizmetleri - Hesaplar arasında para havalesini sağlar. Aynı hizmet sağlayıcısında hem satıcının hem de alıcının hesabının olmasını gerektirir. Bir çoğu hesaplara para eklemek için kredi kartlarını kabul eder.
 • Çevrimiçi money order hizmetleri - Satıcıya money order çekleri göndermek için kullanılan hizmetler. Bir çoğu hesaplara para eklemek için kredi kartlarını kabul eder.
 • Kredi kartları - Doğrudan satıcı tarafıdan kabul edilir. Satıcıya kredi kartı numaranızı verirsiniz ve satıcı işlemi tamamlar.
 • Postalanan ödemeler - Posta ile gönderdiğiniz nakit para ve çekleri içerir. Siparişinizin size postalanması için önce sizin gönderdiğiniz para satıcıya ulaşmalıdır.
 • COD (Cash on Delivery) - Ürün postalandıktan sonra kabul edilen tek ödeme yöntemidir. Postanız kapınıza geldiğinde postacıya ödeme yaparsınız, onlar da bu ücreti satıcıya iletirler.

Mevcut sipariş için ödeme yöntemini değiştirmek

Satıcılar, Alınan Siparişlerim (Orders Received) sayfasında "My Note on Order/Edit Order" (Sipariş Notlarım/Siparişi Düzenle) ikonuna ( / ) basarak ödeme yöntemini değiştirebilirler. (Bir sipariş hakkında not eklemişseniz mavi bir raptiye gözükecektir.) Öncelikle bu ikonun Orders Received Settings (Alınan Sipariş Tercihleri) sayfasından etkin hale getirilmesi gerekmektedir.

Site İçerisinde Ödeme Yöntemleri, ödeme işleme alındıktan sonra değiştirilemeyecektir. Sipariş durumu da aynı şekilde Pending (Bekliyor), Processing (Hazırlanıyor) veya Ready (Hazır) olarak değiştirilemeyecektir.